BROWSER_IS_OUT_OF_DATE

UPDATE_YOUR_BROWSER UPDATE_MY_BROWSER_NOW

×

  • English (UK)
  • Українська (UA)
  • Русский (RU)
MENU

Майже кожна інженерна система може мати різний рівень і кількість систем що взаємодіють один з одним. Така взаємодія здійснюється як безпосередньо під контролем системи загального управління будинком (система «розумний дім»), так і безпосередньо між самими інженерними системами (або через них).

Складність і, як наслідок, рівень інтеграції можуть бути різними в залежності від:

 

  • бюджету інженерних систем, затверджених замовником,
  • необхідних функцій інженерних систем,
  • застосовуваних технічних рішень та використовуваного обладнання,
  • стану об'єкта (етап проектування, будівництва або ремонту).

 

Далі наведемо деякі приклади інтеграції різних інженерних систем:

  • Системи вентиляції та кондиціонування повинні узгоджувати свою роботу з системою опалення та охоронно-пожежної системою (при виникненні пожежі система вентиляції повинна бути відключена).
  • Інформація від датчиків охоронно-пожежної системи повинна використовуватися системою управління освітленням (наприклад, включення / вимикання світла в прохідних зонах).
  • Система контролю доступу управляється по команді від систем телефонного зв'язку (АТС), відеоспостереження та системи прийому програм ефірного та / або супутникового телебачення.
  • Система контролю протечек у разі аварії перекриває подачу води та видає відповідну інформацію в систему охоронно-пожежної сигналізації (для внутрішнього та зовнішнього оповіщення).
  • Особливий режим «консервації» будинку (активізується охоронна система, системи опалення та вентиляції переводяться в економічний режим, система управління електроживленням знеструмлює «непотрібні» енергоспоживачі і розетки), що викликається натисненням однієї кнопки при догляді господарів з дому.
  • При виникненні будь-яких аварійних ситуацій (відключилася опалення, пропало електроживлення, спрацювала охоронна система і т.п.) система автодозвону (і передачі SMS-повідомлень) миттєво повідомить про те, що трапилося Вас і відповідні служби.

Дуже часто зустрічається думка, що інтеграція веде до подорожчання загальної вартості інженерних систем. Це не завжди так, наприклад:

  • немає необхідності купувати електричні ІЧ-вимикачі для прохідних зон, якщо у Вас вже є охоронно-пожежна система з аналогічними ІЧ-датчиками,
  • не потрібні спеціальні дорогі монітори і відеодомофони для систем відеоспостереження та контролю доступу у випадках трансляції відеозображення на вже наявні в будинку телевізори,
  • можна відмовитися від безлічі вимикачів в прохідних зонах, встановивши компактні багатокнопкові вимикачі, які можуть одночасно використовуватися для управління ролетами, шторами, аудіо-та відеотехнікою, опаленням і так далі,
  • при змонтованій системі «мультирум» (зональна трансляція аудіо-і відеосигналів) можна відмовитися від різних систем телефонної та голосової трансляції.

На практиці подорожчання має місце тільки у випадках, коли Замовник замовляє більш якісне (інтегрувальне на «вищому» рівні) «розумне» обладнання інженерних систем.

На закінчення, розглянемо ще одна поширена помилка на тему інтеграції про те, що з ускладненням будь-якої системи її надійність знижується, а так як інтеграція пов'язана з побудовою «надскладних» комплексів, то людина рано чи пізно обов'язково стане заручником комп'ютера (або «простого» замикання проводів).

Таке твердження вірне лише щодо примітивних комплексів автоматизації, виконаних, як правило, «народними умільцями» (в особі «просунутих» електриків, наприклад). Надійність таких комплексів дійсно обернено пропорційна складності.

«Розумний Дім» - система тонко структурована, багаторівнева і здатна до самотестування і самовідновлення (наприклад, перезавантаження завислого комп'ютера в ретельно спроектованих системах займає всього кілька секунд і, при цьому, зберігаються всі налаштування системи!). Поряд з виконанням своїх «основних» функцій, система «розумний дім» постійно відстежує свої дії «зсередини», при необхідності коректуючи і дублюючи їх. Господар «розумного будинку» вчасно оповіщається про виникнення критичних ситуаціях в тих чи інших вузлах (критичні ситуації зазвичай передують аварій), про поточний запас «витратних матеріалів» (охолоджуюча рідина, наприклад і т.д.), про швидке закінчення терміну служби тих чи інших деталей і так далі. І, найголовніше, в грамотно спроектованому «розумному будинку» роль людського фактора (основного джерела нестабільності і ненадійності!) Зведена практично до нуля. Людина залучається тільки лише в дійсно «нештатних» ситуаціях, коли потрібно прийняти всеосяжне рішення. При цьому втручання в роботу системи (наприклад, з метою відкоригувати той чи інший сценарій роботи обладнання) можливо практично в будь-який момент часу, але в межах, що виключають виникнення аварійних ситуацій і погіршення параметрів середовища проживання людини!

Сьогодні стає очевидно, що автоматизація, інтеграція та інтелектуальне управління інженерним обладнанням - найбільш раціональний і ефективний спосіб привести у відповідність зростаючі потреби в комфорті і безпеки з можливостями сучасної техніки, який гарантує, до того ж, економію енергоносіїв і мінімальний негативний вплив на навколишнє нас природне середовище .